Barion Pixel
Az oldalunk használatával hozzájárulsz a cookie-k alkalmazásához, amelyekről bővebben olvashatsz az Adatkezelési Tájékoztatónkban.

Rostfogyasztás fontossága alacsony szénhidráttartalmú diétákban

Rostban gazdag reform lisztek: útifűmaghéj liszt, bambuszrost liszt, lenmagliszt
Kevesen vannak tisztában vele, hogy a rostok mennyire elképesztően fontos szerepet játszanak a szervezetünk optimális működésében!

Többek között segítik a bélrendszerben zajló egészséges folyamatokat, támogatják a jó emésztést, az egészséges bélflóra fenntartását, és segítik a koleszterinszint csökkentését. A rostok lassítják a szénhidrát felszívódását, ami például cukorbetegek és inzulinrezisztenciával élők számára roppant előnyös tulajdonság, de bármely szénhidrátbevitel csökkentését célzó étrendben hasznos tulajdonság. Megfelelő rostfogyasztás mellett a székrekedés is elkerülhető, kíméletesen orvosolható. Emellett a rostok segítenek megőrizni a formánkat, nagyon nagy szerepet játszanak a súlykontrollban. Megfelelő rostbevitel és folyadékpótlás mellett hosszabb ideig érezzük magunkat eltelítve, így kevesebbet eszünk, kevesebb kalóriát veszünk magunkhoz, ez pedig döntő szerepet játszik a fogyásban vagy a testsúly megőrzésében.

Kevesen fogyasztanak elég rostot a mindennapi táplálkozás során!

Sokak étrendje élelmi rostokban igen szegényes, pedig a megfelelő rostfogyasztás nagyon fontos a szervezetünk számára. Az ajánlott napi rostbevitel felnőttek esetében 25-30 gramm, de a legtöbben ennek csak a felét eszik meg. Aki nem fordít kellő figyelmet a rostfogyasztásra, minden bizonnyal székrekedéssel is szembe kell, hogy nézzen. Gyakori, hogy ezt a problémát különböző hashajtókkal igyekeznek megoldani, akár rendszeresen is szednek különböző székletlazító készítményeket, holott a megoldás egészen kézenfekvő lenne, csak több rostot kellene a mindennapi étkezésekbe becsempészni, és ez a probléma fel sem merülne!

Miként fogyaszthatunk több rostot?

A rostok elsősorban a zöldségekben, gyümölcsökben és teljes kiőrlésű gabonákban fordulnak elő, valamint magvakban. Szénhidrátcsökkentett étrendben a gabonafélék kerülendőek, ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lehetne így is élelmi rostokban gazdagon táplálkozni, hiszen low carb, paleo- és ketogén diétát követők előszeretettel használnak gluténmentes, alacsony szénhidráttartalmú magliszteket egészséges desszertek és péksütemények készítéséhez, valamint ételek sűrítéséhez, amik ugyancsak kiváló forrásai oldható és oldhatatlan rostoknak!

Rostban gazdag reform lisztek:

Az útifű maghéj a gluténmentes liszteket használók kedvence, és nem véletlenül olyan népszerű a reformkonyhában! Kiemelkedően magas a rost tartalma, és hihetetlenül sokoldalú alapanyag. Fogyasztható étrendkiegészítőként is, egyszerűen csak vízzel keverve, így pofon egyszerűen pótolható vele a rost, ha esetleg a nap során nem sikerült ideális rost mennyiséget fogyasztani. Maglisztekből készült süteményekhez adva pedig nem csak a rost mennyiséget növelhetjük vele, de a sütemények állagát is könnyedebbé varázsolhatjuk, akár még a tojást is pótolhatjuk segítségével, hiszen kiváló gélképző tulajdonságokkal bír.
A bambuszrost liszt is egy igazi üstökös a reform konyhában. Különösen magas rosttartalma mellett előnyére válik, hogy semleges ízű lisztalternatíva, így nagyban hasonlít a búzalisztre, és akár rántott hús panírozásához is tökéletes.
Az arany lenmagliszt szintén egy csökkentett zsírtartalmú és élelmi rostban gazdag gluténmentes lisztféle, mely sok folyadékot képes felszívni. A benne található rost és magas fehérjetartalom miatt a lenmagliszt nagyon népszerű a vegetáriánus és a vegán konyhában.

 
Vissza ide: Életmód blog

A legfrissebb receptekért kövess minket instagramon is!

Az oldal tetejére