Az egészséges táplálkozás az egészséges zsírok fogyasztásánál kezdődik!
A szervezetünknek szüksége van zsírokra, hiszen a vitaminok egy része is csak zsírban képes oldódni. A növényi olajok csomagja kiváló választás lehet mindazok számára, akik szeretnének egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozást folytatni, és étrendjüket egészséges, vitaminokban gazdag növényi olajokkal gazdagítani. A csomagban található magas minőségű nativ-szűz, hidegsajtolással készült növényi olajok a leggondosabb eljárással készültek ügyelve arra, hogy megőrizzék értékes természetes összetevőiket. A bio feketeköménymag olaj, bio kendermagolaj és bio dióolaj mind-mind gazdagok tápanyagokban, és számos pozitív hatással bírnak a szervezetre.
Egyiptomi feketeköménymag olaj bio minőségben
A feketeköménymag olaj magas E-vitamin és telítetlen zsírsav tartalma miatt különösen hasznos lehet a bőr egészségének fenntartásában, valamint segíthet a szív- és érrendszeri egészség javulásában. Erős antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatásáról ismert olaj, amit évezredek óta igen nagyra becsülnek. Segíti a bélrendszer egészségét, enyhíti a gyomor- és emésztési panaszokat.
A kenderolaj egy superfood, méghozzá az egyik legértékesebb olaj mind közül
A kendermagolaj gazdag ásványi anyagokban, különösen magas kalcium- és magnéziumtartalommal bír, amelyek fontosak a csontok egészségének fenntartásához. Segíthet csökkenteni a gyulladásos folyamatokat a szervezetben, hozzájárulhat a hormonális egyensúlyhoz.
100%-ban természetes dióolaj, melyet a pirítatlan diók első préseléséből nyernek
A dióolaj szintén gazdag ásványi anyagokban, valamint magas omega-3 zsírsav tartalommal bír, amelyek segíthetnek javítani a szív- és érrendszer egészségét. Pozitív hatással van a koleszterin szintre és az idegrendszer működésére.
Mi az a "jó" és "rossz" koleszterin?
A koleszterin egy zsírszerű vegyület, amely szükséges a szervezet működéséhez. Fontos szerepet játszik az ösztrogén- és tesztoszteronhormonok szintézisében is. A koleszterinnek két fő típusa van: az "LDL koleszterin" (low density lipoprotein) és az "HDL koleszterin" (high density lipoprotein). Az LDL koleszterin a "rossz" koleszterinnek számít, mert ha magas a szintje a vérben, az növeli az arterioszklerózis (érelmeszesedés) és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
Az HDL koleszterin a "jó" koleszterinnek számít, mert ha magas a szintje a vérben, az csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Az HDL koleszterin segít eltávolítani az LDL koleszterint az érfalakról, és visszatéríteni azt a májba, ahol lebontásra kerül.
A koleszterinszintet számos tényező befolyásolja, mint például a táplálkozás, az életmód és az öröklött hajlam. A magas koleszterinszint megelőzése érdekében ajánlott egészséges táplálkozást folytatni, rendszeresen mozogni, és ha szükséges, gyógyszeres kezelést alkalmazni.